Dokładność pomiaru alkomatem

Dokładność pomiaru alkomatem

Dokładność pomiarów stężenia alkoholu we krwi realizowanych z wykorzystaniem alkomatów jest, szczególnie ważna w przypadku wykonywania pomiarów przez służby państwowe czy też w miejscach pracy. Osoby prywatne najczęściej chcą się dowiedzieć, czy mają możliwość użytkowania samochodu po spożyciu alkoholu. Bardzo często takie badanie wykonywane jest na drugi dzień od spożycia alkoholu, gdy podwyższone stężenie alkoholu we krwi może nadal się utrzymywać. W warunkach domowych alkomat powinien zapewnić dokładny pomiar, ale znacznie mniejsze znaczenie ma między innymi czas ponownego użycia alkomatu po wykonaniu testu. Kalibrowanie urządzenia również nie jest tak istotne, gdyż w warunkach domowych nie wykonuje się wielu testów w krótkim czasie. Najczęściej alkomaty średniej klasy muszą być kalibrowane w profesjonalnych serwisach po kilkuset badaniach lub po pół roku użytkowania urządzenia. Jest to wystarczające dla użytkowników indywidualnych.

Co wpływa na pomiar alkomatem?

Im bardzie czuły jest alkomat, tym jest w stanie dokonać dokładnego pomiaru nawet w przypadku, gdy osoba badana pali papierosy, spożyła pokarm z zawartością alkoholu. Profesjonalne alkomaty wykluczają wpływ takich czynników na dokładność pomiaru stężenia alkoholu we krwi badanego poprzez sprawdzanie jego zawartości w wydychanym powietrzu. Bardzo dokładny pomiar zapewniają między innymi alkomaty alcoblow – cena 1499, czyli alkomaty używane również przez służby policyjne. W takich urządzeniach stosowany jest elektrochemiczny czujnik.

alko10

Czujnik w alkomacie

Do najbardziej popularnych na rynku zaliczają się alkomaty elektroniczne i elektrochemiczne. Elektrochemiczne alkomaty to urządzenia, które są droższe, ale jednocześnie zapewniają znacznie dokładniejszy pomiar. Średniej klasy urządzenie to wydatek kilkuset złotych. W elektrochemicznych alkomatach istnieje konieczność używania ustników, ale w policyjnych alkomatach badanie można wykonać bezustnikowo. Elektrochemiczne urządzenia mogą być również z powodzeniem używane w pomieszczeniach zapewniając w nich również odpowiednią dokładność wykonywanego pomiaru.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *