Alkomaty – sposób na uchronienie się przed fatalnym w skutkach błędem

Alkomaty – sposób na uchronienie się przed fatalnym w skutkach błędem

Alkohol jest skutkiem niepożądanych wydarzeń w wielu dziedzinach życia. Najbardziej narzucającym się skojarzeniem są pijani kierowcy, ale alkohol towarzyszy ludzkości od zarania dziejów niemal zawsze i wszędzie. Z tego też względu istnieją testery trzeźwości, których zadaniem jest sprawdzenie, czy dana osoba znajduje się pod wpływem napojów wyskokowych, co jest niedozwolone w określonych sytuacjach, jak na przykład jazda samochodem. Pomiary zwykłym alkomatem bywają jednak problematyczne. Nowoczesne alkomaty to ukłon w kierunku usprawnienia procesu pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu.

Alcoblow nową bronią w rękach, nie tylko policjantów

Alcoblow jest miernikiem stężenia alkoholu w powietrzu, który jest bezustnikowy i którym pomiary przeprowadza się szybko i łatwo, nawet wtedy, gdy osoba kontrolowana nie chce współpracować w tej kwestii. Z tego też względu znalazł on wielu użytkowników – przede wszystkim policjantów, którzy w ten sposób mogą usprawnić proces kontroli. Alcoblow może jednak przydać się też innym, na przykład pracodawcom, którzy mogą przeprowadzać testy trzeźwości na pracownikach przychodzących do fabryki, wobec których, ze względu na bezpieczeństwo, wymagana jest trzeźwość. Alkomat typu Alcoblow może jednak przydać się również pojedynczym użytkownikom, którzy chcą uniknąć konsekwencji prawnych picia alkoholu.

Co mówi prawo?

Jak mówi kodeks karny:

Art. 178a. § 1. Kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Oprócz tego, art. 178. § 1 mówi nam, że powodując wypadek ze skutkiem śmiertelnym, będąc w stanie nietrzeźwości, może czekać nas kara do 12 lat pozbawienia wolności oraz dożywotnie pozbawienie prawa jazdy. Zatem warto zaopatrzyć się w Alcoblow, by sprawdzić, czy po imieninach, które miały miejsce poprzedniego dnia wieczorem, alkohol dalej znajduje się w wydychanym przez nas powietrzu, by w ten sposób uniknąć prowadzenia pojazdu pod jego wpływem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *